Bekçi – Politika Fıkrası

Milletvekilleri bir gün ülkenin işsiz bir bölgesinde, kocaman ve terk edilmiş bir hurda yığını deposu keşfetmişler.

İçlerinden biri:

–“Bir bekçi kiralayalım buraya sahip çıksın” demiş..

-“Birileri gelip burda bişeyler karıştırmasın”

Böylece bir adamı bekçi sıfatıyla ise almışlar.

Ertesi gün bir diğer milletvekili:

–“İyi yaptık da bi eksik var..” demiş.

– “Biz bu adama bir iş tanımı vermedik ki adam nasıl çalışıcağını bilsin? Ayrıca iş tanımını verdikten sonra adamı bir de eğitmek lazım”.

Diğerleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını belirleyecek bir ‘planlama bölümü’ kurmuşlar, oraya da bu tanımları rapor edecek bir ‘belgeleme uzmanı’ ile bir de bekçi için ‘eğitmen’ almışlar.

Birkaç gün sonra diğer bir milletvekili sormuş:

–“Peki ama bu bekçiyle iş tanımını yapanlar iyi çalışıyolar mı, bunu takip edecek biri lazım değil mi?”

Böylece bekçi ve eğitmenlerini denetleyecek bir ‘kalite kontrol bölümü’ kurmuşlar, oraya da bir ‘kalite kontrol sorumlusu’ ile bu adamların ne yapıp ettiğini rapor edecek 2 tane ‘müfettiş’ almışlar.

Ertesi gün bir diğer milletvekili demiş ki:

– “Peki ama bir bekçi ve peşinden bir sürü denetleyici işe aldık, bunların maaşını kafamıza göre mi vereceğiz? Bekçiye ne kadar kalite kontrol uzmanına neye göre ne kadar maaş verilecek, bunun bi sistemi olmalı..”

Böylece bir ‘muhasebe bölümü’ kurmuşlar.. oraya da bir ‘muhasebeci’, bir ‘bordro memuru’ ve bütün bu insanların ne kadar çalıştığını ise geliş gidiş saatlerini takip edecek bir ‘denetmen uzmanı’ işe almışlar.

Ertesi gün bir diğer milletvekili sormuş:

– “Eveet bir bekçimiz var bağlı olduğu bölümleri de kurduk, iyi güzel de bunlar kendi başına buyruk mu iş yapacaklar? Bunlara bir müdür lazım değil mi? Tabii müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım..”

Bunun üzerine bekçi ve bağlı bulunduğu bölümler için bir Müdür bir Müdür Yardımcısı, bir de bunlara ‘sekreter’ ise almışlar.

Ve birkaç gün sonra meclis toplantısında tartışma çıkmış:

– “Şu hale bak, Bütçenin 22.000 TL üzerine çıkmışız. Bütün gereksiz harcamaları belirleyip yarından itibaren kesmemiz gerk.”

Ve bekçiyi işten kovmuşlar…

Yorumlar kapalıdır.