Üç Yavru Kedi

Ilık bir yaz gecesinin ilk saatleriydi. Kardeşlerimle ben, annem terasa çıkıp vakit geçirmek üzere oynuyorduk. Birden kardeşlerim sevinerek çığlık çığlığa, anne koş bak burada üç tane kedi yavrusu var.

Hepimiz heyecanla merakla o yöne koştuk. Yan apartmanın bacasını dibince miyak miyak miyavlıyorlar, birde annesi var ki bize kabarıyordu.

Annem, yaklaşmayın çocuklar, anne tırmalar yavrularını korumak için dedi. Ama biz onla bir şey yapmayız ki dedik, annem olsun annelik içgüdüsü yavrusunu korur. Yavrularına kötülük yapacağınızı sanır.

Annem eve indi bir kase süt getirdi. Kedilerden biri hasta gibi görünüyor kımıldayamıyordu, böyle bir hafta geçti. Her gün onlara süt veriyorduk. Kediler de anası da bize alıştı o hasta kedi yavrusu bile biraz canlandı, yürümeye çabalıyordu; ama o bizi görünce yanımıza gelmek yerine hep bacanın arkasına kaçıyordu. Diğer iki yavru oyunlar yapıyor zıp zıp zıplıyorlardı. Biz kedilerin oyunlarına bakarken annem geldi. Diğer hasta olan zor yürümeye başlamış olan kediyi sordu. Bacanın arkasına gitti dedik. Annem baktı birden bire telaşla yok yok diye bağırdı korkmuştu. Çünkü bacanın arkasında kanalizasyona giden bir su borusu vardı her yere baktık yoktu. Annem ağlamaya başladı bizde ağlamaya başladık.

Anladık ki hasta kedicik oradan düştü. Bir kaç gün boyunca anne kedinin yavrusunu acı acı miyavlayarak araması sürdü. Annem bakın gördünüz mü sizde benim üç yavrumsunuz analık böyle bir şey diğer yavruları olsa da hepinizin değeri aynı. Bir tanede olsanız üç tanede annenin sevgisi hepsine aynı.
Anne kedi birkaç gün sonra kalan iki yavrusunu başka yere taşıdı, çünkü yoklardı ama ara ara gelip apartmanın terasında acı acı miyavlayarak diğer kaybolan yavrusunu bir umut bulurum diye aradı.
Kaybolan bir kedinin yavrusu ile evladını kaybeden ananın acısı da aynı demek.

Ve şunu anladım annem kardeşlerim ilgilense de hepimizi aynı seviyor..
Nurdan Külah 

Yorumlar kapalıdır.