Damat Ferit ve İngiliz Muhipler (sevenler) Cemiyeti’nin ardılları

İngiliz Başbakanı David Loyd George’un:

-“Biz Türklerle değil, İttihatçılarla harp ediyoruz” sözlerini aktarması unutulamaz…

1919’lar da Mustafa Kemal Paşa’yı Enver Paşa, Talat Paşa ve Ahmet Cemal Paşa’nın ardılı gibi göstermeye çalışmışlardır. Çünkü onlar Osmanlı Devleti’ni İngilizlere karşı Almanya’nın yanında 1. Dünya Savaşı’na sokan kişilerdir. Savaş sorumluları olarak Türk halkına söyleyerek halkının bağımsızlık savaşına karşı durmalarını istemişlerdir.

Bu yüzden Kurtuluş Savaşı mücadelesi yalnız bir kurtuluş savaşı değil, aynı zamanda içerideki bazı güçlerle de savaştı… 

Damat Ferit çevresi, İngiliz Muhipler (sevenler) Cemiyeti Türk Bağımsızlık Savaşı’nı yok etmek için İngiltere desteğiyle çaba sarf ediyorlardı.

O kadar ileri gittiler ki, tüm silah ve diğer giderleri İngilizler tarafından karşılanan “Hilafet Ordusu” kurdurup başına da Ahmet Anzavur’u getirenler Marmara Bölgesi’nde Kuvayı Milliyecilere saldırttılar.

İşin ilginç tarafı Çerkez Ahmet Anzavur’un bu hain girişimini başka bir Çerkez olan Ethem’in Kuvayı Seyyare (Atlı) birliklerince yok edilmesidir.

Bağımsızlık Savaşı’nda en fazla gerekli olan birlik ve dayanışmaya ciddi olarak zarar verilmiştir.

Mustafa Kemâl Paşa Cephede Yunan işgalcileri ile mücadele eden Kuvayı Milliye birliklerini, iç isyanlarda görevlendirmek zorunda kalmıştır. Bu şekilde yaklaşık bir yıllık Anadolu’nun kurtarılması için kullanılacak olan kıymetli bir süre boşa geçirilmiştir.

Şeyhülislam Dürrizade Abdullah imzalı, tarihe “Dürrizade Fetvası” olarak geçen 11 Nisan 1920 tarihli bu fetvada; Kurtuluş Savaşına katılan herkes halifeye isyan ile suçlanmış olup bağımsızlıktan yana olanlar din düşmanı olarak gösterilmiştir.

Fetva sorar:

-“Asilerin katli din, yasa, töre vb. bakımdan işlenmesinde, yapılmasında sakınca olmayan, yapılıp işlenmesine izin verilen bir eylem midir?”  

Buna yine Fetva yanıt verir:

-” İslam dinine göre yapılması gerekli olandır.”

İstanbul ile Ankara arasında tercih yapma hususunda zaten kararsız kalmış olan Anadolu insanını oldukça zor durumda bırakmışlardır.

Dikkat edin Kuvayı Milliye’nin bağımsızlık anlayışına bugünde saldırılar aynen devam ediyor. Bu saldırılarda 1920’lerde olduğu gibi din başrolde kullanılıyor. Bu saldırılara destek de bugün İngiltere’nin yanına ABD ve İsrail’de başrolde yerlerini almışlardır.

Mustafa Kemal ve arkadaşları ülkeyi işgalcilerden kurtarmaya çalışırken, işgalcilerle işbirliği yapanların onlara nasıl ayak bağı olduğunu ve öldürülmeleri için türlü entrikalar çevirdiklerini çok iyi biliyoruz. Aynı entrikaları FETO yapılanması ile 2010 yıllarında aynen sahneye koymuşlardır ve 15 Temmuz 2015 yılında final gösterilerini yapmışlardır.

Bugün Mustafa Kemal Atatürk’e küfür edenlerin tamamı Damat Ferit ve İngiliz Muhipler (sevenler) Cemiyet’i kalıntılarının devamıdır.

Muhsin Yazıcı 10.04.2021

Yorumlar kapalıdır.