İş başvurusu

İşsizin biri, temizlik işleri için Microsoft’a başvurur.

İnsan kaynakları, bir ön görüşmenin ardından yeri temizlemek için test yaparlar ve:

-“İşe alındın… E-mail adresini ver, sana başvuru formunu göndereyim, aynı zamanda, işe başlamak için geleceğin günü bildiririm…” der.

Adam çaresiz,

-“Bilgisayarının, ve dolayısıyla e-mail adresinin olmadığını söyler.”

İnsan kaynaklarından, onun adına üzüldüklerini, fakat e-mail’i yoksa, kendisinin de var olmadığını ve kendisi de olmadığı için işe alınamayacağını söylerler.

Adam umutsuzca, ne yapacağını bilmeden, cebinde sadece 10 $ ile çıkar. Ve bir markete girerek 10 kiloluk bir kasa domates alır. Kapı kapı dolaşarak, 2 saat içinde sermayesini ikiye katlar.

Bunu birkaç kez daha tekrar eder ve akşam eve döndüğünde 60 $’ı vardır.

Ve bu şekilde yaşayabileceğini anlar, her sabah erkenden evinden çıkar ve akşam geç saatlere kadar çalışır ve her gün parasını üçe, dörde katlar.

Az bir zaman sonra, bir el arabası alır, bunu bir kamyonla değiştirir ve bir süre sonra birçok araçtan oluşan bir nakliye şirketi sahibidir.

5 sene geçer, adamımız Amerika’nın en büyük gıda nakliye şirketlerinden bir tanesinin sahibidir. Artık ailesini ve geleceğini düşünmektedir ve hayat sigortası yaptırmaya karar verir. Bir sigorta şirketini arar, kendine uygun bir plan seçer ve konuşma biterken, sigortacı, teklifi gönderebilmek için adamın e-mail adresini ister.

Adam e-mailinin olmadığını söyler.

-“Şaşırtıcı” der sigortacı,

-“e-mailiniz yok ve bu hanedanlığı kurabildiniz, düşünün, ya bir de e-mail adresiniz olsaydı..”

Adam düşünür ve şu yanıtı verir:

-“Microsoft’ta temizlikçi olurdum!..”

Yorumlar kapalıdır.