Aşk – Fıstık, Evlilik – Burmalı Kadayıf

Aşk nedir? dedi gurme olan bir müşterim,

Bend:

-“Antep fıstığıdır” dedim.

Şaşırdı açıklamamı istedi. Aşkın ta kendisidir Antep fıstığı dedim.

Kabuğu çok serttir, dişini kırar, çok acıtır. Azıcıkta açıktır bir tarafı, gizem her zaman önemlidir derler içindekinin tamamını göstermez sana. Merak edersin.

İçinin tadı çok güzeldir, ne kadar yersen ye hemen bir tane daha istersin. Fıstığın tadının sende oluşturduğu duygular hiç bitmesin istersin.

Tuzsuz fıstık özünde yanında hiç bir şey istemez. Patlayana kadar pes peşe yiyebilirsin. İnsanlar patlamasın diye tuz ilavesi akla gelmiştir.

İnsan tuzlu bir şeyi fazla tüketemeyip bir yerden sonra kesilir. Bunu görünce öyle bir şey olsun ki hem fıstığın lezzeti artsın hem de tüketme sınırı olsun demişler.

Kavrulmuş Tuzlu Fıstık icat olunmuş.

Kavrulmuş fıstığın içi suyunu kaybettiği için çok daha yoğun olur, tıpkı minyon tipli kızların daha iyi sevgili ve anne olması gibi.

Fıstığın içi ufaldığı için hem daha fazla fıstık tüketirsin hem de aldığın zevk kat be kat artar. Tuz ise çok abartman durumunda güvenlik sibobudur.

Sonra ben bir soru sordum.

-“Evlilik nedir?” Peki dedim.

-“Nedir?” dedi müşterim.

-“Evlilik Burmalı Kadayıftır” dedim. Bu sefer şaşırmadı.

Evlilik gibidir Burmalı Kadayıf, Antep fıstığının varlığını yücelten, en yüksek noktadır. Mükemmellik sınırıdır. Eğer günün birinde Burmalı kadayıftan daha lezzetli fıstıklı tatlı icat edilirse adını “mükemmel” koymamız lazım bence.

Burmalı kadayıfta fıstık en rahat tüketildiği formattadır. Kabuğu çıkarılmıştır, tuzsuzdur, piştiği için suyunu da kaybetmiştir. Üstüne üstlük aynen bir kadının güzel bir makyaj yaparak güzelliğine güzellik katması gibi fıstığın tadını daha da katlayan, sade yağ (ruj) ve kıvam (parfüm, kıyafet) barındırır.

Erkek ailesini koruyup sarmalar ve aileye her zaman şekil verir. İşte kadayıf ta burada erkeği temsil eder. Bir tepsi burmalı kadayıf düşünün bunun tamamına aile diyorum ben.

Burmalı kadayıfın orta kısmı en güzel kısmıdır. Bu kısım ise bence çocuktur. Fıstığın ve kadayıfın birlikteliğinin son noktasıdır çünkü.

Yorumlar kapalıdır.