Malın gibi ye

Ardanuç-Yolağzı Köyü Demirciler Mahallesinde Şirin Ali Usta sıcak demirci atölyesinde çalışmakta, yanındaki müşterisi ile sohbet ederken de karşıdaki Nasudev Tarlası’nda çift sürmekte(1) olan kayınçosu Hacı Mehmet’ti de pencereden izlemektedir. Kayınçosu ile Usta’nın arasının biraz açık olduğunu anlayan müşteri, O’na bir ders vermek için Usta’ya danışır. Yörede nazarının değmesi ile tanınan müşteriye Usta, insan ve öküzler dışında olanlar için izin verir.

Üç çift öküz ile koşulan tarlanın sınırına gelindiğinde çift geriye döner, topraktan çıkan cılka(2) ucundaki demir hop ayna gibi parlar ve nazarcımızın gözleri ile buluşur. Çift biraz ilerledikten sonra aniden duraklar, morbet(3) yere düşer. Cılka toprak altındaki bir taşa takılmış, hopun ucu kıvrılmış, iş göremez durumdadır. Hopu sökerek eniştesinin atölyesine götüren Hacı’ya, işinin ancak üç kişilik katmer karşılığında yapılacağı söylenir. Hacımızın evi uzakta olduğu için ablasının yani Ustamızın evine gider ve:

-“Bacili!.(5).Kocan üç kişilik katmer yapmanı istedi, der ve oda da dinlenmeye başlar. Ablası katmeri hazırladıktan sonra bir kolopa yoğurt eşliğinde kardeşini gönderir. Atölyede sofraya oturduklarında; nazarcının işi tamamlanmış, hopun da son rötuşları yapılmıştır. Katmeri büyük zevkle midesine indirmekte olan Usta:

-Çok gozal olmiş ola!.. Sanki benim hatun yapmış, der. Gülmemek için kıvranan Hacı:

-Eee!..O da anamın çırağıdur. Ama sen gena(6) ye, malın gibi ye, der.

1-Çift Sürmek: Birkaç çift öküz gücü ile tarlada toprağı alt üst etmek.
2-Cılka: Karasaban
3-Morbet: Çift sürerken boyunduruk ortasına oturarak öküzleri yöneten küçük çocuk.
4-Katmer: Yufkaları arasına ceviz içi serpilmiş yöresel börek.
5-Bacili: Ablacım
6-Gena: Yine

Yorumlar kapalıdır.