Korkmayan Hocalar

Köyümüzü herkes bilir. Akşam saatlerinde sıcak bir çay tadındaki sohbetlerini de. Yine bir akşamüstü köyden birileri ve köyümüzün cami hocaları toplanmış koyu bir sohbettir başlamış.

Saatler ilerledikçe konu gece korkarım yavda korkmam gibi konulara doğru yol almış. Hoca demiş ki gece ben korkmam sizde korkarsanız süre okuyun besmele çekin diye neyse vakit geç olmuş herkes evine doğru usuldan yol almışlar.

Tabi bu sohbetin içinde bulunan bir ağabeyimizde bu korku olayını içten içe tasarlamaya fırsat kollamaya başlamış. Ve kendi ağzından yaşadıklarını ve yaşattıklarını şöyle anlatıyor. Zifiri karanlık bir gece aşahki caminin ordan yohariya toğrı geliyerdim bi baktım ki hoca ezani biturdi cami dan çıhıyer. Zatenda yorulmişim dedim bri yolun ortasına uzanem. Yattım boylu boyuna. Gece çok karanlug hoca yavaş yavaş geldi da nasıl ki ayagıma çarptıysa anovvvvv buda neyidi dedi da yola yenişa budur koyerdi kendini. O önda ben arhada kaçıyerug. Dedim gedemda tutem atacak kendini bi yera. O arada getti da hemdi eminin bahçanın cereklarına nasıl ki koverdiysa gogdeyi bahçanın içina serildi.

Dedim hoca benim korkma falan diya. Neysa az sonra bida baktım ki yoharki caminin hocasıda ezeni bituriyer. Dedim hoca sen kenduva gelana kadar ben bi yoharıya da yetişem. Tam camının oguna çıhtım ki çeperin oguna kum tokmışlar.

Yattım kumun ustuna. Ustumda da şal panturı kara bida ceket giymişim oda kara. Hoca yavaşça gelmaya başladı ben ignamaya başladım. Hoca bi bismillah çekti. Ben sesi arturdum hocada bismillahırrahmanırrahım dedi.

Arkasından sürelere başladı. Bena kar edar mı süre. Ben eycana çeperi açtım yavaşça kabardım. Bida baktım bacaklarıma bişey sürünüyer geriya döndüm ki pisik buna eyla bi tekma attım ki pisigin miyavlamasıyınan gumppp diya bi ses geldi.

Kafayı kaldurdum ki hoca yok. Dört metrelug duvardan koyermiş kendini. Baktım ki Haşim emigilin kapının ogunda duruyer. Hoca ne oldu dedim zı zı zıkkımın kokü oldu demiş.

Yorumlar kapalıdır.